Jak czyścić matę do jogi?

W życiu każdego jogina oraz każdej maty przychodzi czas na fizyczne katharsis, czyli gruntowne oczyszczenie. A mówiąc mniej poetycko – doprowadzenie maty do jogi do czystości. Jak się do tego zabrać?

 Osobiście uważam, że mata do jogi to przedmiot równie osobisty, co ubranie czy buty. Nie przepadam za matami w studiach jogi. Zawsze zastanawiam się, kiedy ostatnio były choćby przetarte wilgotną ściereczką. A ich zapach często przekonuje mnie, że było to wiele godzin praktyki temu.

11Moja mata, po praktyce w plenerze, aż prosiła się o odświeżenie.

Oczywiście jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z jogą, nie musimy od razu kupować maty, lecz gdy tylko poczujemy, że załapaliśmy tego bakcyla i poćwiczymy dłużej niż przez kilka zajęć, warto pokusić  się o zakup własnej maty. Również przed pierwszym użyciem nowej maty, należy oczyścić ją z osadów przemysłowych. A o tym, jak wybrać tę odpowiednią, pisałam już w tekście:

  Jak wybrać matę do jogi? – 5 praktycznych porad

W czasie praktyki mamy bezpośredni kontakt z matą. Dotykamy jej bosymi stopami, dłońmi etc. Podczas wykonywania asan nierzadko intensywnie się pocimy. Ashtangowcy coś o tym wiedzą! Ponadto czystość podłóg w salach ćwiczeń często pozostawia wiele do życzenia. Z kolei praktyka w plenerze to gwarancja tego, że mata ulegnie zabrudzeniu. To nic złego, w końcu mata ma nam służyć i zapewniać komfortową praktykę. Przychodzi jednak taki dzień, kiedy bez czyszczenia się nie obejdzie. Zatem, jak czyścić matę do jogi? Jest na to kilka sposobów:

1. Odświeżenie maty lub usunięcie niewielkich zabrudzeń. Matę należy rozłożyć na podłodze i czyścić mokrą ściereczką zanurzoną w delikatnych mydlinach. Ale uwaga nie używajmy w tym celu tradycyjnego mydła, pozostawi ono na macie śliski osad. Lepszy będzie delikatny płyn do prania tkanin lub detergent do mycia naczyń.

Do tego celu można użyć również spryskiwacza do kwiatów. A do wody z niewielkim dodatkiem octu, możemy dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, dzięki czemu mata zyska piękny zapach, który uprzyjemni nam praktykę. Dodatkowo ocet oraz olejek, np. z drzewa herbacianego lub lawendowy mają właściwości antybakteryjne i anyseptyczne. Po spryskaniu maty tak przygotowaną mieszaną, należy przetrzeć ją ściereczką lub gąbką i pozostawić do wyschnięcia.

Jak wyczyścić matę do jogi?

2. Czyszczenie sporych zabrudzeń. W przypadku gdy chcemy usunąć większe zabrudzenia, możemy umieścić matę w wannie lub kabinie prysznicowej i w całości ją zmoczyć, myjąc ją przy użyciu delikatnego środka. Po czyszczeniu należy rozwiesić matę, by ściekł z niej nadmiar wody. Następnie możesz użyć ręcznika, aby odcisnąć wodę. Pozwól macie wyschnąć w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego działania promieni słonecznych.

3. Pranie w pralce. To najwygodniejszy i najszybszy sposób, aby odświeżyć matę, lecz wskazany jedynie dla niektórych typów mat. Kupując matę, najlepiej zapoznać się z instrukcją jej użytkowania i wskazówkami, dotyczącymi jej czyszczenia. Maty do jogi pierzemy w niskiej temperaturze – 30 stopni, używając do tego celu łagodnego środka piorącego. Polecam płyn do prania delikatnych tkanin. Żadnej maty nie należy wirować ani suszyć w suszarce bębnowej. Wypraną matę rozwieszamy i czekamy, aż wyschnie sama.

fit-joga.plGotowe! Czysta i pachnąca, suszy się przed kolejną sesją jogi.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie