Drzewo (Vrksasana)

Pomimo największej wichury drzewo stoi niewzruszone. Jego korzenie tkwią głęboko w ziemi, a gałęzie sięgają śmiało ku słońcu. Vrksa znaczy drzewo. Ta metaforyczna nazwa doskonale oddaje sedno vrksasany, której celem jest uzyskanie fizycznej i psychicznej równowagi.

Drzewo to jedna z pierwszych pozycji jogi, które poznajemy podczas praktyki. Nie jest trudna, mogą ją z powodzeniem wykonywać wszyscy. Tym bardziej, że dale doskonałe efekty wzmocnienia ciała i umysłu. Dopracowana pozycja drzewa efekt fizycznej i psychicznej równowagi. Stabilne, silne ciało dale poczucie harmonii również na płaszczyźnie emocjonalnej. Mocne, aktywne nogi trzymają nas na macie silnie jak korzenie drzewa, wzmacniając korpus i dając solidną podstawę, by rękami sięgać wyżej i wyżej.

Pozycja drzewa w jodzeStopień trudności pozycji: łatwa – odpowiednia dla początkujących

Korzyści: wzmacnia nogi, uelastycznia, rozciąga i otwiera biodra, rozwija koncentrację i uwagę, pobudza ośrodkowy układ nerwowy, buduje poczucie stabilności emocjonalej

Wskazówka: Drzewo to pozycja, którą warto wykonywać poza sesją czy sekwencją jogi, zawsze wtedy, gdy mamy poczucie, że brakuje nam balansu i harmonii. Na przykład w czasie, gdy intensywnie pracujemy lub uczymy się, warto wykonywać krótkie przerwy, by choć na kilkanaście oddechów przyjąć pozycje drzewa. W ten sposób rozprostujemy ciało oraz poprawimy koncentrację umysłu.

Jak wejść w pozycję?

Pozycja drzewa jest bardzo prosta, lecz przy jej wykonywaniu warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach. Stań w tadasanie (pozycji góry), czyli prosto z połączonymi stopami, stabilnie i silnie „wbijając” nogi w podłoże. Ręce ułóż na wysokości mostka w geście modlitwy namaste. Kontrolując równowagę, unieś lewą nogę i oprzyj jej podeszwę o wewnętrzną stronę prawego uda. Docelowo pięta powinna sięgać krocza (lub w wersji zaawansowanej przyjąć pozycję półlotosu), lecz na początku umieść stopę na takiej wysokości, na jakiej pozwala ci ciało. Podciągnij rzepkę w nodze, na której stoisz i napnij udo. Gdy ta pozycja jest stabilna, na wdechu, zacznij unosić ręce w górę, starając się sięgnąć nimi jak najwyżej, wyciągając przy tym całe ciało. Wyciągnij boku tułowia i delikatnie unieś mostek. Istnieją dwa warianty – z rękami uniesionymi w geście modlitwy lub z rozdzielonymi dłońmi. Wybierz wygodniejszy dla siebie. Zostań w pozycji na kilkanaście oddechów. Na wydechu opuść ręce i powoli powróć do pozycji początkowej, a następnie powtórz pozycję na drugą nogę.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie