Gołąb I (Eke Pada Rajakapotasana I)

Pospolity i niepozorny gołąb. Czy można znaleźć w nim coś wyjątkowego? Owszem!

Wyobraź sobie gołębia, szykującego się do lotu. Dumnie wypina on klatkę piersiową, nabiera powietrza i jednym zwinnym ruchem wzbija się w powietrze. Lekko i swobodnie. Pozycja gołębia, a w zasadzie Jednonożnego Króla Gołębi I, doskonale otwiera klatkę piersiową, dzięki czemu pozwala odetchnąć pełną piersią.

Stopień trudności: łatwa, odpowiednia dla początkujących, lecz posiada także trudniejsze warianty

Korzyści: rozszerza i otwiera klatkę piersiową, otwiera gardło, pogłębia oddech, uelastycznia biodra i kręgosłup, reguluje pracę hormonów, dodaje energii

Pozycja gołębia w jodze

 

Wskazówka: Pozycja na kilka wariantów, które z powodzeniem pozwolą dostosować ją do poziomu zaawansowania. Na początku dłonie mogą pozostać oparte na macie (w wersji jeszcze łatwiejszej – opieramy całe przedramiona), jednak pracujmy w pozycji tak, by nie były one punktem podporu całego ciężaru ciała, a jedynie delikatnym wparciem, z którego z czasem będziemy mogli zrezygnować.

Jak wejść w pozycję?
Wejdź w pozycję Psa z głową w górę, a następnie w wydechem wysuń jedną nogę i ugnij ją w kolanie. Stopę ustaw przed biodrami. Podeprzyj się, układając przedramiona lub dłonie na macie po obu stronach ciała. Jeśli czujesz się stabilnie, spróbuj oderwać dłonie od maty i unieść je w górę. Mogą one pozostać rozszerzone lub możesz je złączyć w geście Namaste, dokładnie tak samo jak w pozycji Wojownika I. Pamiętaj, by oddalić ramiona od uszu. Oddychaj swobodnie pełną piersią. Po 5-10 głębokich oddechach, wrócić do podporu dłońmi i zmień nogę. Powtórz to samo na drugą nogę.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie