Instruktorka jogi z pasją: Kasia Dzwonkowska

„Wystarczy, że zatrzymasz się na chwilę i odkryjesz tę moc, która w Tobie tkwi”- mówi Kasia Dzwonkowska, nauczycielka jogi Sivanandy. Poznają ją bliżej!

Kasiu, opowiedz proszę, jak zaczęła się Twoja przygoda z jogą.

Moje pierwsze spotkanie z jogą było całkowicie przypadkowe. Chociaż chwilę… Nie ma czegoś takiego jak przypadek! :) Odkąd pamiętam zawsze czułam silny kontakt z otaczającym mnie światem, z naturą. Od ponad 13 lat jestem wegetarianką i joga pojawiła się w moim życiu całkowicie nomen omen naturalnie. Początkowo moja praktyka była bardzo nieudolna. Każda asana wiązała się ze sporym wysiłkiem. Często łapałam się na tym, że zamiast zatracać się w praktyce, rozluźniać, napinałam niemalże każdy centymetr swojego ciała. Zabrało mi dużo czasu, żeby zrozumieć, że w jodze nie chodzi o rozciągnięcie i zwijanie ciała w precel.

IMG_3036

Masz swój ulubiony styl? Praktykujesz wyłącznie w nim czy urozmaicasz swoją praktykę?

Na początku jak to zazwyczaj bywa, próbowałam wszystkiego: dynamiczne formy jogi, kilka razy Ashtangę. Jednak w chwili kiedy odkryłam jogę klasyczną według szkoły Swamiego Sivanandy i to w jaki sposób integruje moje ciało z umysłem, tak przy niej pozostałam. Ale muszę przyznać, że już powoli planuję kolejne warsztaty doszkalające i kursy.

Co Ci daje joga? Dlaczego akurat ta forma aktywności fizycznej?

Dla mnie joga nie jest sportem. Jest dla mnie bardziej balsamem dla duszy. Joga pozwoliła mi się wyciszyć i nabrać dystansu do siebie i otoczenia. Sprawne ciało to tylko efekt uboczny. :)

Joga to nie tylko praca z ciałem, ale także z umysłem. Jakie pozafizyczne aspekty jogi cenisz sobie najbardziej?

Już od samego początku byłam zaskoczona w jaki sposób oddech i układanie ciała w różnych pozycjach nie tylko wpływa na funkcjonowanie mojego organizmu, ale przede wszystkim wpływa na mój sposób myślenia. Mogę śmiało stwierdzić, że dzięki jodze moje życie, relacje z ludźmi i otaczającym światem zmieniło się o 180 stopni. Joga wycisza, ale też niesamowicie doenergetyzowuje. Joga posiada jeszcze jedną ważną cechę, o której już wcześniej wspomniałam, uczy dystansu do samego siebie. Jeśli nam się coś nie udaje, to zawsze możemy się podnieść i spróbować jeszcze raz.

IMG_3289

Masz swoje jogiczne autorytety?

Inspiruję się wieloma osobami. Bez wątpienia są to moi nauczyciele, którzy pomogli mi w zrozumieniu czym jest joga. Bardzo lubię też Kathryn Budig i Kasię Bem.

Od ucznia do instruktora, czyli jak to się stało, że zaczęłaś uczyć?

W mojej miejscowości, w której mieszkam nie było zbyt szerokiej oferty dot. zajęć jogi. Po 2 latach praktyki, zaczęła powoli kiełkować we mnie myśl, by dać możliwość moim znajomym, bliskim praktyki jogi. Chciałam zarażać swoją pasją i trochę odmitologizować jogę, jako coś niszowego, przeznaczonego jedynie dla młodych, wysportowanych dziewczyn. Dlatego, przy wsparciu bliskich, postanowiłam zostać wykwalifikowaną joginką. :)

Joga w życiu współczesnego człowieka – w czym może pomóc, jakie dolegliwości złagodzić, jakie umiejętności rozwinąć – jakie są Twoje obserwacje jako instruktorki?

Joga jest dobra na wszystko. Pozwala przywrócić naturalną harmonię, z którą głęboko wierzę, każdy z nas się rodzi. Niestety poprzez rozmaite czynniki, środowisko, jedzenie, codzienne trudności ta równowaga zostaje zachwiana. I wtedy z pomocą przychodzi joga. Daje nam narzędzia do walki z kryzysami emocjonalnymi, stresem. Nasze ciało, nawet to bardzo smukłe i wyrzeźbione nigdy nie będzie do końca dobrze funkcjonować, jeśli na chwilę się nie zatrzymamy i nie wyciszymy. Joga uczy świadomości własnego organizmu. Pokazuje, gdzie tkwi problem i w jaki sposób możemy się od niego uwolnić. Właśnie owa wolność jest dla mnie synonimem jogi.

wojownik1

Twoja rada, złota myśl, sentencja, którą chciałabyś wysłać w świat do wszystkich praktykujących jogę.

Wszystko czego potrzebujesz jest wewnątrz Ciebie. Już teraz jesteś doskonały! Wystarczy, że zatrzymasz się na chwilę i odkryjesz tę moc, która w Tobie tkwi. :)

Dziękuję za inspirującą rozmowę!

FB Kasi – klik

*Zdjęcia pochodzą z archiwum prywatnego Kasi.

Jeśli jesteś nauczycielem jogi i masz ochotę zostać bohaterem cyklu „Poznaj instruktora jogi”, zachęcam do kontaktu! Napisz do mnie!

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie