Jak wybrać matę do jogi? – 5 praktycznych porad

Joga bez maty jest jak tenis bez rakiety! Czyli bez sensu. Choć to nihilistyczne spostrzeżenie to wyłącznie moja osobista opinia, myślę, że wielu doświadczonych joginów z powodzeniem jej przyklaśnie. Dlaczego do praktyki jogi potrzebna jest mata?

Przede wszystkim dla lepszej przyczepności do podłoża. Zalety dobrej jakości maty do jogi docenią szczególnie początkujący jogini, których antypoślizgowa powierzchnia maty nie raz uchroni przed utratą równowagi czy nawet upadkiem (a jeśli nie uchroni, to przynajmniej zagwarantuje w miarę miękkie lądowanie). Jak wybrać matę do jogi? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.

Obecnie w salonach sportowych, sklepach internetowych a nawet supermarketach można wybierać spośród wielu modeli mat do jogi lub mat do ćwiczeń. Wybór maty do jogi to jedna z pierwszych decyzji, jaką podejmujemy na jogicznej ścieżce. Jak wybrać tę właściwą?

1. Przede wszystkim jakość. Pamiętaj, że mata do jogi to zakup na wiele lat. Jeśli poważnie myślisz o praktyce, warto zainwestować w taką, która nie tylko zapewni komfort podczas ćwiczeń, ale posłuży Ci na dłużej. Zapomnij o tanich, niskiej jakości matach do ćwiczeń, dostępnych w supermarketach. Nie są trwałe, często rolują się po rozwinięciu, mają nieprzyjemny zapach, a przede wszystkim, bywają śliskie, co stwarza niebezpieczeństwo podczas praktyki. Oczywiście na początku Twojej przygody z jogą, możesz korzystać z mat dostępnych w sali ćwiczeń. Jednak wiele osób, które złapały bakcyla jogi, decyduje się na zakup własnej maty ze względów higienicznych oraz możliwość kontynuowania praktyki w domowym zaciszu. Dobrej jakości matę do ćwiczeń jogi można kupić już za około 100 zł. Najlepiej wybrać tę z oferty sklepu specjalistycznego, prowadzonego przez osobę, która czynnie praktykuje. Wszelkie osobiste rekomendacje są przecież cenniejsze niż najlepszy marketing.

Dowiedz się też, jak czyścić matę do jogi

2. Dla początkujących czy dla zaawansowanych? Po prostu dobra! Nieważne, czy dopiero zaczynasz, czy ćwiczysz już jakiś czas, ważne by mata była komfortowa. Kto powiedział, że mata dla początkującego jogina ma być gorsza niż ta dla kogoś, kto stanie na głowie już dawno opanował do perfekcji? Oczywiście osoby bardziej zaawansowane mogą mieć już ściśle określone preferencje, co do maty. Na przykład ja wolę maty dłuższe. Praktykując na krótszych matach, często ląduję poza obszarem maty (np. skacząc Vinyasy). Miej na uwadze, że napis „mata do jogi” często może być jedynie nazwą marketingową. Dlatego, chcąc kupić własną matę, najlepiej odpytaj instruktora lub bardziej doświadczonego kolegę ze studia jogi.

3. Grubość, długość, szerokość. Również tutaj wiele zależy od osobistych upodobań. Są tacy, którzy uwielbiają cieniutkie maty, dzięki którym czują podłogę pod stopami. Z kolei grubsza mata będzie lepiej miała lepsze właściwości amortyzujące, co może być szczególnie ważne przy dynamicznej praktyce mojej ulubionej Ashtangi. Grubsza mata będzie bardziej preferowana przez osoby szczupłe oraz te, które mają tendencję do szybkiego wychładzania ciała, np. w relaksie (wiem coś o tym!), gdyż lepiej izoluje od nie zawsze ciepłego podłoża. Jeśli chodzi o długość, to mówi się, że mata powinna mieć co najmniej 15-20 cm więcej w stosunku do wzrostu osoby, która będzie na niej ćwiczyć. Większość mat dostępnych na rynku ma 183 lub 185 cm. Przy matach ciętych z rolki możemy zdecydować się na nietypową długość. Standardowa szerokość maty do jogi to 60 cm, choć zdarzają się i maty o szerokości 80 cm.

4. Kauczuk, PVC a może TPE? Kauczuk jest naturalny, ma świetną przyczepność, a także właściwości pochłaniania wilgoci. Jednak jest dość ciężki oraz pachnie w charakterystyczny dla siebie sposób. Natomiast PVC jest najbardziej wytrzymałe, lecz uwaga, bo maty wykonane z PVC różnią się między sobą. Zawróćmy zatem uwagę, czy jakość maty z PVC odpowiada naszym oczekiwaniom. TPE to materiał, który jest bardzo lekki i plastyczny. Maty wykonane z TPE często są ozdobione dekoracyjnymi tłoczeniami. Są polecane dla alergików. Ponadto ten materiał biodegradowalny oraz poddaje się recyklingowi.

5. Osobiste preferencje. Kiedy już przebrniemy przez wszystkie parametry techniczne, gwarantujące dobrą jakość maty, przypomnijmy sobie, że joga ma być dla nas przyjemnością. A mata na której będziemy ją ćwiczyć – narzędziem. Zadbajmy, by było ono dopasowane do nas. Na przykład nie decydujmy się na matę ciężką, jeśli wiemy, że będziemy się z nią przemieszczać komunikacją miejską lub pieszo. Dla sprawienia sobie przyjemności, postawmy na ulubiony kolor oraz fakturę, która będzie przyjazna w dotyku. Dobrze wybrana mata to taka, która daje o sobie zapomnieć podczas praktyki jogi.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie


  • Pomocne wyjaśnienie z jakich materiałów wykonywane są maty :) ciekawy jest ten materiał biodegradowalny… :)

    • Dziękuję! :) Dla mnie dobra mata to podstawa. A Ty z jakiej maty korzystasz?