Mandala – twórcza relaksacja dla każdego

Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, oznacza „koło życia, cały świat, święty okrąg”. Koło od wieków w każdej kulturze świata uważane jest za symbol doskonałości, harmonii. Mandala od dawna jest niezwykle powszechna również w świecie Zachodu. Pojawia się jako motyw biżuterii, tatuaży, a nawet… nadruków na koszulkach. Jaka jest symbolika mandali?

Co to jest mandala? Skąd pochodzi?

 

Pierwsze mandala tworzono w Indiach, skąd dotarły one do Tybetu. Mandala to motyw artystyczny, który ma swoje źródło w sztuce buddyzmu tantrycznego. Dla mnichów tworzenie z piasku kolorowych mandali, kontemplowanie, a następnie niszczenie jest formą medytacji. Proces tworzenia i niszczenia mandali miał symbolizować życie i śmierć, a przez to uświadamiać medytującemu, że wszystko przemija. A co oznacza mandala?

 

Zobacz też: Jogiczne tatuaże – 4 inspirujące motywy

Znaczenie mandali

 

W sanskrycie mandala oznacza „centrum i to, co wokół”, co w zwyczajowo tłumaczy się po prostu jako okrąg. Mandala to harmonijne połączenie koła i kwadratu. Koło jest symbolem nieba i duchowości, zaś kwadrat – tym, co związane z człowiekiem i ziemią. Oba elementy tworzą całość, mając swój początek w jednym punkcie. Mandala symbolizuje harmonię, która powstałą z chaosu. W dużym uproszczeniu, można przyjąć, że znaczenie mandali jest równoważne z symbolem życia.

Jaka jest symbolika mandali?

Mandala w kulturze Zachodu

 

Na grunt zachodni mandale przeniósł szwajcarski psychoanalityk i psychiatra Karol Gustav Jung. Zauważył on, że mandala może mieć działanie diagnostyczne oraz terapeutyczne. Tworzenie mandali może pomóc w ocenie stanu psychicznego, odzwierciedleniu pewnych dolegliwości natury umysłowej. Może być to forma psychotestu, który pozwala określić nastrój, a nawet stan zdrowia. Tworzenie mandali można wykorzystywać również jako formę terapii, pomocnej w odzyskaniu harmonii wewnętrznej.

 

Może Cię zainteresować: Łapacz snów – symbolika modnego motywu

Korzyści z tworzenia mandali

 

Co daje tworzenie mandali? Mnóstwo korzyści! Za pomocą koloru i obrazu pozwala wyrazić uczucia i emocje, które nierzadko znajdują się poza zdolnością naszego postrzegania. Jest łagodnym i przyjemnym sposobem medytacji, dostępnym dla każdego. Tworzenie mandali nie tylko jest wykorzystywane jako forma terapii dla dorosłych, ale również jako rodzaj warsztatu, budującego uważność u dzieci. Rysowanie mandali jest formą arteterapii. Oto kilka najważniejszych korzyści, wynikających z tworzenia mandali:

– pozwala się wyciszyć, skoncentrować, skupić uwagę;
– jest twórczą formą wyrażenia uczuć, emocji (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych);
– rozwija wyobraźnię, jest kreatywną formą spędzenia wolnego czasu;
– pozwala oderwać uwagę od natrętnych myśli, problemów;
– łagodzi napięcia, agresję, stres;
– rozwija zdolności manualne u dzieci;
– doskonale relaksuje.

Znaczenie mandali

Jak zrobić mandalę?

 

Aby skorzystać z wyciszającego aspektu tworzenia mandali, warto zorganizować sobie chwilę wolnego czasu oraz zadbać o przestrzeń wokół. Zrób miejsce na biurku, wywietrz pokój, włącz relaksującą muzykę, zapal świeczkę lub kadzidło. Zadbaj o atmosferę sprzyjającą relaksacji. Wyłącz telefon, telewizor, komputer. Poświęć ten czas sobie. Przygotuj kolorowe kredki lub farbki, jeśli chcesz rysować. Możesz wykorzystać również kolorowy piasek, kamyczki, muszelki, wstążki, jeśli planujesz tworzyć bardziej skomplikowane formy. Oczywiście można również sięgnąć po gotowe wzory mandali. Obecnie w sklepach jest mnóstwo książeczek z gotowymi mandalami, które można kolorować według własnego uznania. Co ważne, podczas tworzenia mandali należy kierować się własną intuicją. Proces twórczy ma być przyjemny, wyciszający, przynosić spokój i dawać poczucie twórczego spełnienia, głębokiego oczyszczenia i powrotu do harmonii.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie