Jogiczne tatuaże – 4 inspirujące motywy

 Symboliczny manifest zamiłowania do jogi czy zwykła ozdoba? Tatuaże inspirowane jogą stają się coraz częściej wybieranym motywem w studiach tatuażu. Jogiczne tatuaże mogą mieć różne formy i czerpać z różnych symboli. Oto 4 najpopularniejsze i najbardziej inspirujące motywy. Warto znać ich symbolikę.

Pomysł ozdobienia ciała tatuażem często niesie ze sobą chęć nadania rysunkowi na ciele wymiaru symbolicznego. Kochający jogę, chętnie manifestują swoją miłość, decydując się na tatuaż, który to manifestuje. Możliwości jest wiele, lecz niezmiennie powtarzane są ikoniczne motywy, z których najchętniej wybierane są:

Mantra Om

Tatuaże z symbolem om

Om to święta sylaba hinduizmu, uważana za głoskę wszechświata i prasylabę, która nie należy do żadnego języka. Wykorzystywana w medytacji, a jej długie i przeciągłe wymawianie ma pomóc w osiągnięciu stanu głębokiego spokoju umysłu. W kulturze Zachodu – najpopularniejszy symbol kojarzony z jogą.

Przeczytaj też: Łapacz snów – symbolika modnego motywu

Mandala

Tatuaże z symblem mandali

Mandala to motyw artystyczny znany z buddyzmu – harmonijne połączenie koła i kwadratu – którego rysowanie, a potem niszczenie jest rodzajem medytacji. Nazywana jest kołem życia, symbol harmonii i doskonałości. Koło symbolizuje niebo i nieskończoność, natomiast kwadrat – ziemię i człowieka. Istnieją różne rodzaje mandali o różnorodnej symbolice. W kulturze zachodu mandala jest doskonale znana z psychologii, dzięki słynnemu szwajcarskiego psychoanalitykowi Karolowi Gustawowi Jungowi, który opisał terapeutyczne działanie rysowania mandali, pomagające odzyskać równowagę wewnętrzną.

Kwiat lotosu

Tatuaże z kwiatem lotosu

Lotos, czyli padma to narodowy kwiat Indii, uważany za roślinę świętą i zapewniającą szczęście. Będąc symbolem narodowym Indii, ma on swoje specjalne miejsce w tamtejszej kulturze i sztuce. Symbolizuje boski pierwiastek, bogactwo oraz oświecenie duchowe. A z uwagi na swoją długowieczność (roślina potrafi odradzać się przez setki lat), również długiego i szczęśliwego życia. W jodze pozycja kwiatu lotosu stosowana jest w medytacji, ponieważ pomaga uzyskać stan spokoju i wewnętrznej ciszy.

Drzewo życia

Tatuaże z drzewem życia

Symbol drzewa życia to archetypiczny rysunek drzewa wraz z korzeniami i koroną, który ma swoje miejsce w wielu religiach i kulturach. Zazwyczaj postrzegany podobnie – jako symbol łączący niebo i ziemię, czyli to co boskie z tym, co ludzkie. W kompilacji z jogiczną pozycją tancerza tworzy ciekawy obraz, chętnie wykorzystany jako wzór tatuaży.

Zobacz też: Wzorzyste legginsy do jogi – przegląd trendów

*Wszystkie zdjęcia tatuażowych inspiracji pochodzą z portalu Pinterest.com

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie