Łapacz snów – symbolika modnego motywu

Dreamcatcher (z ang.) to ostatnio modny motyw, który pojawia się jako ozdobnik wielu gadżetów, utrzymanych w estetyce boho/etno. Lecz oprócz ładnego wyglądu niesie on ze sobą pewne znaczenie. Jaka jest symbolika łapacza snów?

Łapacz snów to dziś popularna ozdoba o charakterze etnicznym. Doskonale wpasowująca się we wnętrza utrzymane w stylu etno, w których nierzadko nie brakuje pamiątek z dalekich podróży, barwnych dodatków, wzorzystych tkanin i sznytu, utrzymanego w nurcie boho. Łapacze snów, szczególnie te niezwykle proste, doskonale wpisują się również jako dodatek do wnętrz w stylu skandynawskim, a nawet minimalistycznym. Dodają im ciepła, personalizują, są niebanalnym akcentem. Lecz łapacze snów to dziś nie tylko ozdoba naszych mieszkań czy domów, ale po prostu modny motyw, który pojawia się na ubraniach, w biżuterii, a nawet w tatuażach. Skąd się właściwie wzięły i jakie jest ich znaczenie?

Zobacz też: Jogiczne tatuaże – 4 inspirujące motywy

Łapacz snówZnaczenie łapacza snów

Legenda głosi, że niegdyś pewna Indianka miała duży kłopot ze swoim dzieckiem, które dręczone przez nocne koszmary nie chciało spać. Zdesperowana kobieta, w poszukiwaniu ratunku, udała się do starej przędzarki, która poleciła jej wykonanie sieci życia z gałązek wierzby i włókien bawełny. Kobieta zastosowała się do tej pracy, własnoręcznie zrobiła łapacz, który odtąd chronił jej dziecko w czasie snu.

Ta niezwykła ozdoba, która przez wielu uznawana jest za swoisty amulet, pochodzi z Ameryki Południowej. To właśnie plemienni Indianie wymyślili i tworzyli łapacze snów, którym przypisywali tajemną moc ochrony przed złymi snami oraz wszelkimi negatywnymi mocami. Typowy łapacz snów to wisząca ozdoba, składająca się z sieci utkanej na okręgu oraz swobodnie zwisających piór, paciorków lub wstążek. Każda z części łapacza ma swoją funkcję. Wierzono, że zawieszony nad posłaniem amulet ma chronić śpiącego przed marami sennymi. Złe sny miały być filtrowane przez sieć łapacza, a następnie, wraz z pierwszymi promieniami słońca, spłynąć swobodnie po piórach i przejść w niebyt. Według niektórych wierzeń, łapacze mają także pomóc w zapamiętywaniu snów, a nawet stać się tarczą, chroniącą domowników przed wszelakim złem, które miałoby przekroczyć próg domu (dlatego niektórzy wieszają je przy wejściu). Mówi się także, że okrągła obręcz łapacza snów symbolizuje zamknięty krąg życia, Ziemię, cztery strony świata. Zaś sieć ma być odpowiednikiem więzów rodzinnych, powiązań krwi, jedności w grupie najbliższych ludzi.

Czytaj też: Wzorzyste legginsy do jogi – przegląd trendów

DreamcacherJak wykonać łapacz snów?

Dawniej łapacze snów wykonywane były wyłącznie z materiałów organicznych, dostępnych Indianom. Za tworzywo ramy sieci służyły giętkie i plastyczne gałęzie wierzby. Sama sieć wykonywana była ze ścięgien, włosia lub rzemienia. Do wykonania elementów wiszących zwykle służyły piórka.

Aby samodzielnie wykonać łapacz snów, który ozdobi sypialnie, można skorzystać z podobnych materiałów lub dać się ponieść własnej fantazji twórczej.

1. Przygotowaną wcześniej gałązkę wierzby należy zawiązać w obręcz. Równie dobrze w tym celu może posłużyć nam zwykły drut. Następnie gotową obręcz można owinąć tasiemką, wełną lub rzemykiem – w zależności od wizji.
2. We wnętrzu obręczy należy utkać sieć z wełny, tasiemki lub rzemyka – tu znów dowolność. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim naprężeniu. Wzór we wnętrzu łapacza może być różny, wiele inspiracji można znaleźć w Internecie.
3. Do dolnej krawędzi łapacza przywiązać dowolną ilość paciorków, rzemyków, wstążek, do których doczepić można piórka lub inne dekoracyjne elementy.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie