Urzekła mnie podczas podróży do Prowansji. Od tej pory na dobre zagościła w moim domu. Lawenda. Co można zrobić z lawendy, by zachować jej zapach na dłużej? Oto trzy propozycje DIY z lawendy: bukiety, woreczki zapachowe oraz lawendowy cukier.
Z lawendowego postu dowiecie się:
-
jakie jest zastosowanie lawendy w ziołolecznictwie;
-
jakie właściwości zdrowotne ma lawenda,
-
co można zrobić z lawendy.
Zastosowanie lawendy w ziołolecznictwie
Lawenda jest szeroko stosowana w ziołolecznictwie, dzięki swoim właściwościom uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. Jej wyjątkowy zapach, zawdzięcza olejkowi eterycznemu, który przywraca równowagę centralnego układu nerwowego, łagodzi uczucie lęku, rozdrażnienia i stresu, wspomaga regenerację. Dlatego szczególnie polecana jest osobom zestresowanym, rozdrażnionym oraz cierpiącym na bezsenność.
Ponadto lawenda wspomaga procesy trawienne, działa przeciwskurczowo oraz rozluźniająco na mięśnie, a nawet łagodząco w przypadku dolegliwości reumatycznych.
Korzystnie wpływa także na skórę, działa antyseptycznie i gojąco na drobne oparzenia lub ukąszenia owadów.
Lawendę można wykorzystać na kilka różnych sposobów. Doskonale działa w formie herbatki, którą można przygotować zalewając łyżeczkę suszu, wrzącą wodą i pozostawiając do zaparzenia przez około 10 minut. Taki napar można wykorzystać również do kąpieli odprężającej. Idealna po ciężkim dniu!
*Lawendy nie należy stosować w czasie ciąży, karmienia piersią, przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Ostrożne stosowanie lawendy zaleca się również w przypadku małych dzieci.
Co można zrobić z lawendy?
Zastanawiacie się, jak w pomysłowy sposób można wykorzystać suszoną lawendę, by cieszyła oko i nos aż do następnego lata, gdy ponownie zakwitnie w naszych ogrodach i na balkonach? Jest na to kilka sposobów! Oto trzy moje pomysły, jak kreatywnie wykorzystać lawendę w domu:
Lawendowe bukiety
Jednym z najprostszych sposobów, by zachować urok lawendy na jesienne i zimowe wieczory jest przygotowanie z niej bukietów. Dla absolutnych miłośników – w wydaniu solo, a dla lubiących kwiatowe urozmaicenie – w połączeniu z innymi suszonymi kwiatami.
Lawendowe bukiety najlepiej przygotowywać ze świeżej lawendy, której łodyżki należy równo podciąć, a następnie gotowe bukieciki związać ozdobną wstążką. Taki bukiet ozdobi wnętrze salonu lub sypialni, roztaczając wokół siebie niesamowity zapach lawendowych pól. By wzmocnić ten cudowny aromat od czasu do czasu można delikatnie skropić go wodą. Lawendowy bukiet to również świetny pomysł na prezent! Ale uwaga, ozdobne lawendowe bukiety nie są najlepszym pomysłem dla naśladowców Perfekcyjnej Pani Domu, ponieważ drobne lawendowe kwiatki mogą się obsypywać.
Lawendowe woreczki zapachowe
Urocze, nieduże woreczki z tkaniny wypełnione kwiatami lawendy – niegdyś niechlubnie kojarzone z remedium na mole, dziś wróciły do łask w roli pachnącego gadżetu. Doskonale sprawdzą się do aromatyzowania szaf i pościeli, a także do torebki czy samochodu.
By je wykonać wystarczy zaopatrzyć się ładną tkaninę, najlepiej naturalną np. len lub bawełnę, które pozwolą uwalniać się zapachowi. Przygotowujemy dowolnej wielkości woreczki – większe do pościeli, mniejsze – do torebki, a następnie wypełniamy je suszoną lawendą. Mogą one mieć formę poduszeczki, lub być otwarte i jedynie związane dekoracyjną wstążką.
Lawendowy cukier
Nic tak nie przypomina o pięknym, słonecznym lecie jak zapach lawendy w samym środku mroźniej, polskiej zimy. Zachować go można na wiele sposobów. Jednym z nich jest przygotowanie lawendowego cukru, który jesienią i zimą posłuży do aromatyzowania herbaty lub wypieków.
By wyczarować cukier pachnący lawendą wystarczy zaopatrzyć się w cukier (najlepiej drobny i biały, bo ten najlepiej chłonie zapach) oraz suszoną lawendę. Lawendowy cukier jest bardzo dekoracyjny, dlatego warto przygotować go w ozdobnym, szklanym pojemniku, który ozdobi kuchnię. Przygotowanie polega na naprzemiennym układaniu w pojemniku suszonej lawendy i cukru. Po około miesiącu cukier nabierze lawendowego aromatu i smaku, który idealnie będzie komponował się z czarną lub zieloną herbatą, a także słodkimi wypiekami.



