Lotos (Padmasana)

Padma znaczy lotos. Ta wyjątkowa asana symbolizuje kwiat lotosu, który w jodze ma znaczenie szczególne. W pozycji lotosu często przedstawiany jest Buddha. Nie bez powodu – lotos jest doskonałą pozycją medytacyjną, niosącą głęboki spokój dla ciała i umysłu.

Więcej o symbolice lotosu dowiesz się z tekstu: Jogiczne tatuaże – 4 inspirujące motywy

Stopień trudności pozycji: średniozaawansowana

Lotos często kojarzony jest jako jedna z podstawowych pozycji jogi, lecz należy zaznaczyć, że pełny wariant tej pozycji jest przeznaczony raczej dla średniozaawansowanych i zaawansowanych niż początkujących joginów. Dlaczego?

Uwaga! Ponieważ pełny wariant wymaga elastycznych, otwartych bioder oraz rozciągniętych kostek. Próbując na siłę wejść w pozycję lotosu, łatwo doprowadzić do kontuzji kolan.

Na początku dobrym zastępstwem będzie zwyczajny siad skrzyżny lub półlotos, w którym jedynie jedna noga jest zapleciona na drugą lub ćwierćlotosu, ze stopą na podudziu.

Korzyści: relaksuje, wycisza ciało, a jednocześnie nie pozwala mu zapaść w letarg, rozciąga kręgosłup, tonizuje narządy wewnętrzne, usuwa napięcie z kolan i kostek, pomaga regulować oddech

Jak wejść w pozycję?

Usiądź wygodnie na macie z nogami wyprostowanymi. Spokojnie oddychając powoli połóż kostkę lewej nogi na prawym udzie lub łydce, w zależności od zasięgu. Nigdy nie rób tego na siłę! Szanuj swoje kolana. Następnie połóż kostkę prawej nogi na lewym udzie lub podudziu. Skoryguj postawę, prostując kręgosłup i wyciągając szyję. Oddal barki od uszu. Kolejny krok to ułożenie nadgarstków na kolanach, wnętrzami dłoni do góry. Pozycja ma być stabilna, spokojna. Dla wygody możesz usiąść również na poduszce lub złożonym kocu. Wchodząc w pozycję lotosu regularnie, warto zmieniać ułożenie nóg, aby rozciągały się one równomiernie. Oddychaj głęboko i spokojnie. Patrz przed siebie lub zamknij oczy, by się wyciszyć.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie