Łuk (Dhanurasana)

 Wyobraź sobie napięty łuk, z którego za chwilę łucznik wypuści z pełnym impetem strzałę. Wyobraź sobie jego elastyczność, siłę i energię. A teraz zrób to samo z własnym ciałem.

Pozycja łuku (Dhanurasana) należy do szeregu pozycji jogi bazujących na wygięciach w tył. Jednym przychodzą one łatwiej, innym trudniej, lecz dla wszystkich przynoszą jednakowe korzyści dla kręgosłupa i funkcjonowania narządów wewnętrznych. A ponadto, świetnie dodają energii!

Zobacz też: Pozycja ryby (Matsyasana)

Stopień trudności: dość trudna, odpowiednia dla średnio zaawansowanych, lecz posiada również łatwiejsze warianty, odpowiednie dla początkujących joginów

Korzyści: uelastycznia kręgosłup, wzmacnia mięśnie brzucha, masuje mięśnie pleców, dodaje energii, pomaga zwalczać chroniczne zmęczenie, zwiększa koncentrację, poprawia trawienie, pomaga przy zaparciach, działa korzystnie u osób, które prowadzą siedzący tryb życia

Jak wejść w pozycję?

Aby wejść w pozycję Łuku, należy położyć się na brzuchu na macie, a następnie z wdechem przenieść ręce w tył oraz ugiąć i unieść kolana. Dłońmi chwycić za kostki lub duże paluchy stóp. Następnie z kolejnym wdechem wyciągnąć i wydłużyć ciało na kształt łuku. Wraz z kolejnymi wdechami, pogłębiamy pozycję. Utrzymujemy przez 5-10 oddechów, w zależności od możliwości, a następnie z wydechem opadamy płasko na macie.

W wariancie uproszczony, przygotowującym do pełnej wersji pozycji Łuku, można rozpocząć od uniesienia i złapania jednej ręki i jednej nogi. Pozostałe kończyny pozostają proste i nieco uniesione ponad matę.

W wariancie zaawansowanym można dodać delikatne kołysanie w przód i w tył, co świetnie relaksuje oraz poprawia trawienie.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie