Jak nauczyć się stać na rękach? Jechać na warsztaty do Marty Witeckiej ;)

Stanie na rękach jest na mojej jogowej liście życzeń od dawna. Droga do upragnionego celu jest długa, wyboista, ale na szczęście, jak to w jodze, wszystko przychodzi z czasem. Teoretyczne podstawy stania na rękach znam, jednak potrzeba mi mnóstwo praktyki. By popracować na tą drugą, udałam się na warsztaty to mistrzyni tematu Marty Witeckiej. Jak było? Intensywnie. ;)

Na warsztaty do Marty Witeckiej wybierałam się od dawna, jednak za każdym razem coś stawało na przeszkodzie. Liczne jogowe wyjazdy i brak synchronizacji terminów, sprawiły, że upłynęło sporo wody w Odrze, zanim miałam okazję pojawić się na warsztatach. W końcu się udało! W maju spotkałam się z grupą innych ambitnych i zdeterminowanych osób, które również marzą by stanąć na rękach w przestrzeni. Warsztaty z Martą Witecką odbyły się w Akademii Ruchu we Wrocławiu.

 

Zobacz też: „AcroYoga uczy współpracy i szacunku” – mówi Marta Witecka, instruktorka AcroYogi

 

Marta Witecka - warsztaty stania na rękach

 

ABC stania na rękach

 

Warsztaty przeznaczone były dla osób o rożnym poziomie zaawansowania. Z założenia podzielone były na trzy moduły: ABC stania na rękach, press handstand oraz balans i dynamika. Ja wzięłam udział w dwóch pierwszych. ABC stania na rękach to część dedykowana do osób o każdym poziomie zaawansowania. Zaczynamy od „a”, a kończymy na „z”. Dla niektórych nauka zakończyła się na „d”, bo to było tyle do wykrzesania z ciała na ten moment i to też był ok. Marta pokazała ćwiczenia, które przygotowują ciało do specyficznego wysiłku, jakim jest stanie na rękach.

Warto wzmocnić ręce, barki i core. Czyli dobrze jest ćwiczyć planki, pomki, hollow body etc. – powiedziała Marta Witecka.

 

I uwierzcie mi, poczułam barki i core! Oj, poczułam. I odczuwałam je jeszcze kilka do po warsztatach. ;) Człowiekowi się wydaje, że jest fit. Umieszcza nawet to słowo w nazwie swojego bloga, a pojedzie na warsztaty do takiej Marty Witeckiej i jego poczucie własnej wartości maleje do zera. ;) Oczywiście żartuję. Jednak trzeba przyznać, że Marta jest absolutną mistrzynią swojego fachu i swoją sprawnością jest w stanie zawstydzić wiele wysportowanych osób.

 

Marta Witecka - warsztaty stania na rękach

 

W czasie pierwszej części uczyliśmy się ćwiczeń wzmacniających oraz przygotowywaliśmy ciało do stania na rękach. Jednak zanim przeszliśmy do meritum, stawaliśmy na głowie w dwóch wariantach: z podporem na przedramiona i bez niego. Osobiście zawsze praktykuję ten pierwszy sposób, wydawało mi się, że ten drugi jest znacznie trudniejszy, jednak w czasie warsztatu bez problemu udało mi się wejść również w ten drugi. Ha, kolejna bariera ciała (choć w tym przypadku chyba bardziej głowy) została przełamana! Oprócz stania na głowie, walczyliśmy również z pozycją kruka, a także przejściem ze stania na głowie do pozycji kruka. Na tym etapie zaczęło robić się ciężko. :) W kolejnej części warsztatu, przeszliśmy już do stania na rękach. Ale spokojnie, zaczynaliśmy przy ścianie, z partnerem i przy pełnej asekuracji. Było super!

 

Press handstand

 

Druga część warsztatu dotyczyła tzw. siłowego stania na rękach, czyli press handstand. I tu zaczęły się schody. :) Nie da się ukryć, że było to spore wyzwanie, nawet dla osób, które w poprzedniej części kursu radziły sobie świetnie. Marta zaznaczała jednak, że wypracowanie tego wejścia do stania na rękach to ogromna praca, którą trzeba wykonać, by wzmocnić i przygotować ciało. To proces, który każdemu zajmuje określony czas, zatem bez obaw. :) Z pewnością jednak na warsztatach można zgromadzić potrzebną wiedzę teoretyczną oraz nauczyć się ćwiczeń, które będą dobrym punktem wyjścia.

 

Marta Witecka - warsztaty stania na rękach

 

Marta Witecka - warsztaty stania na rękach

 

Warsztaty były super! Pot lał się strumieniami, poczuliśmy mięśnie, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, a jednak było warto. A może tym bardziej było warto. ;)

 

*Zdjęcia dzięki uprzejmości Akademii Ruchu

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie