Pies z głową w dół (Adho Mukha Svanasana)

Pies z głową w dół to chyba jedna z najbardziej znanych, wręcz flagowych, pozycji jogi. Jak ją wykonać? Inspiracją dla tej, jak i dla wielu innych pozycji jogi była baczna obserwacja natury.  Mieliście kiedyś okazję przyjrzeć się psu wybudzonemu z drzemki? Zwykle tuż po wstaniu z legowiska, pies prostuje przednie łapy, niemal układając je poziomo na podłodze, by rozciągnąć całe ciało. Dzięki temu zastane po okresie bezczynności ciało, odzyskuje gibkość i siły witalne. Podobnie ma się to w przypadku ludzi.

Stopień trudności pozycji: łatwa – odpowiednia dla początkujących

Korzyści: uspokaja umysł, zmniejsza napięcie, usuwa zmęczenie ciała i umysłu, regeneruje, przywraca energię, dotlenia mózg, łagodzi bóle pleców

Pies z głową w dole

Jak wejść w pozycję?

Uklęknij, a na następnie oprzyj dłonie na macie układając je na szerokości barków. Na wydechu wyprostuj kolana, unosząc kość ogonową w górę. Dłonie ułóż idealnie na wprost tak, by dokładnie przylegały do maty. Pięty opuść w stronę podłogi, docelowo powinny one płasko leżeć na macie. Ciężar ciała przenoś bardziej na nogi, starając się jak najwyżej wypchnąć kość ogonową w górę. Zatrzymaj się w pozycji na 10 lub więcej oddechów.

Pies z  głową w dół to pozycja, która pozwoli na szybką regenerację ciała i umysłu. To pozycja polecana w stanach napięcia, stresu, intensywnej nauki i pracy – czyli zawsze wtedy, kiedy potrzebujemy chwili wytchnienia, by złapać oddech, nabrać dystansu i sił.

Zobacz też: Pies z głową w górę (Urdhva Mukha Svanasana)

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie