Otwórz klatkę piersiową i poczuj energetyzującą siłę głębokiego oddechu. Nabieraj powietrze naturalnie i swobodnie. Poczuj odświeżenie, rześkość i przyjemne pobudzenie. Zupełnie jakbyś unosił/unosiła się na wodzie.
Pozycja ryby to wygięcie w tył, które silnie otwiera klatkę piersiową. Dzięki głębokiemu oddychaniu, które umożliwia rozszerzenie przestrzeni klatki piersiowej, do mózgu dostarczana jest większa ilość tlenu. Pozycja ryby dodaje energii i pobudza do działania.
Zobacz też: Pozycja łuku (Dhanurasana)
Stopień trudności: posiadająca warianty zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych joginów
Korzyści: rozciąga klatkę piersiową oraz okolice brzucha, poprawia ukrwienie serca i mózgu, dotlenia organizm, pomaga pozbyć się napięcia w barkach, poprawia elastyczność kręgosłupa i ogólną postawę ciała,
Uwaga! Jeśli masz podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, uraz pleców, silne bóle głowy – nie wykonuj pozycji ryby. Przy problemach z błędnikiem – unikaj odchylania głowy do tyłu. Pozostaw ją w pozycji neutralnej.
Jak wejść w pozycję?
Połóż się płasko ma macie z rękami wzdłuż tułowia. Złącz uda, kolana i kostki. Dociśnij pięty do maty. Ułóż dłonie pod biodrami, układając je wnętrzami do maty. Z wdechem unieś klatkę piersiową, wyginając plecy w łuk. Oprzyj się na przedramionach i łokciach. Pozwól głowie opaść w tył, układając jej czubek na macie. Poczuj przyjemne otwieranie się klatki piersiowej, głęboki oddech przepływając przez twoje ciało. Wykonaj kilka głębokich, spokojnych wdechów i wydechów. Z ostatnim wydechem powoli opadnij ma matę, wracają do pozycji wyjściowej.
Wskazówka: Zwróć uwagę na ustawienie łokci. Powinny one znajdować się blisko tułowia. Pozycja posiada kilka wariantów. W wersji podstawowej, nogi mogą pozostać ułożone płasko na macie. Kolejnym etapem jest uniesienie nóg nad matę. Ostatni wariant – wyłącznie dla osób, zaplatających lotos – jest ułożenie nóg w pozycji lotosu oraz chwyt za paluchy.



