Wąwóz Samaria, czyli Kreta w wersji dla aktywnych

Kreta kusi rajskimi plażami, białym piaskiem i turkusową wodą, która zachęcają do błogiego lenistwa. Jednak wyspa ma do zaoferowania również coś dla aktywnych. Pasma górskie i wąwozy, które gwarantują widoki zapierające dech w piersiach. Najpopularniejszym takim miejscem jest bez wątpienia wąwóz Samaria. Czy warto się do niego wybrać? I jak się przygotować do tej wyprawy?


Samaria uchodzi za najdłuższy suchy wąwóz w Europie. Położony jest w południowo-zachodniej części Krety. Mierzy około 13 kilometrów, do czego należy doliczyć jeszcze 3 km, prowadzące do samego brzegu morza. Rozpoczyna się w miejscowości Xyloskalo.Ukształtowanie terenu jest różne, więc momentami trzeba nastawić się na spore nierówności. Ale spokojnie, trasa jest do przejścia dla każdego o przeciętnej sprawności fizycznej.

 

Zobacz też: Szukasz raju na ziemi? Jedź do Elafonisi!

 

Czy trasa Wąwozu Samaria jest trudna?

Wycieczka rozpoczyna się w dość wysokich górach Lefka Ori, w których może nas zaskoczyć niska temperatura, za to piękne widoki z pewnością wynagrodzą tę drobną niedogodność. Początek trasy jest dość wymagający. Idziemy przełęczą w dół, nierzadko po kamieniach, więc na tym etapie warto zachować czujność lub… zawrócić z powodu źle dobranego obuwia. Ale o tym nieco niżej w poradach, co zabrać do wąwozu Samaria. Nieco dalej trasa robi się odrobinę łagodniejsza i niezwykle malownicza.

Wąwóz Samaria - czy warto?

Co warto wiedzieć, przed wyprawą do Wąwozu Samaria? Oto 5 najważniejszych informacji

1. Przejście całej trasy zajmuje około 5-6 godzin. I z pewnością będą to bardzo intensywne godziny! ;) Na trasie co kawałek przygotowane są miejsca do wypoczynku, w których znajdują się punkty czerpania wody oraz toalety. W takich miejscach można również spotkać obsługę wąwozu z osiołkami ratunkowymi, które w awaryjnej sytuacji, za opłatą ok. 50 euro, przewiozą zmęczonych wędrówką turystów do wybranego punktu.

2. Mniej więcej w połowie wędrówki na piechurów czekają pozostałości wioski Agios Nikolaos, w której jeszcze w latach 60-tych mieszali ludzie. Gdy wąwóz stał się częścią parku narodowego, mieszkańcy zostali wysiedleni w inne miejsce. Kolejna wioska wysiedlona wioska, na którą natkniemy się na trasie to Samaria, od której nazwę wziął wąwóz. Obecnie opustoszała, dawniej zamieszkała przez niewielką samowystarczalną społeczność, której dane było przeżywać życie w tym pięknym miejscu. W najwęższym miejscu wąwóz Samaria ma zaledwie 3,5 m szerokości. „Stalowe wrota”, bo tak nazywa się ten punkt, rozszerzają się w rozległą, malowniczą dolinę.

Trekking na Krecie - wąwóz Samaria

Samaria - co warto wiedzieć?

3. Wąwóz jest częścią parku narodowego. Nie można w nim przebywać nocą. Na trasie możemy liczyć na towarzystwo dzikich kóz kri-kri, które są przyzwyczajone do widoku turystów i chętnie wchodzą z nimi interakcje. Należy jednak powstrzymać się od karmienia kóz, o czym informują tabliczki rozwieszone na trasie. Wąwóz Samaria jest jedynym miejscem na Krecie, gdzie kozy kri-kri żyją dziko.

Koza kri-kri

4. Na końcu trasy czeka na nas sklep, w którym można zregenerować siły, np. schłodzonym jogurtem greckim, podawanym z lokalnym miodem. Miejscowość Agia Roumeli, do której dociera się po całodziennej wędrówce, zamieszkała jest przez potomków dawnych mieszkańców wysiedlonych z wioski Samaria.

Wąwóz Samaria - czy warto?
5. Po przejściu bramy kończącej wąwóz wędrówka nad morze zajmuje jeszcze około 3 kilometrów. Zmęczeni piechurzy mogą liczyć na transport busem, który za drobną opłatą podwiezie ich do miejscowości. U celu można zrobić zakupy w lokalnych sklepach, posili się w tawernie z widokiem na morze lub po prostu odpocząć na plaży.

Kreta, Grecja

Wąwóz Samaria na Krecie

My wybraliśmy tę trzecią opcję. Po całodziennej wędrówce, kąpiel w chłodnym, turkusowym morzu zadziałała jak najlepsze orzeźwienie. To jeszcze nie koniec wrażeń. Z Agia Roumeli  odpływają promy do Chora Sfakion oraz Paleochory. Rejs gwarantuje rajskie widoki na skaliste wybrzeże. Na trasie podróży znajduje się również cudowna, niewielka miejscowość Loutro, która składa się zaledwie z kilkunastu charakterystycznych biało-niebieskich domków, ulokowanych tuż nad skalistą plażą. To niesamowite miejsce wydaje się być rajem oderwanym do rzeczywistości. My obiecaliśmy sobie, że jeszcze kiedyś tam wrócimy.


Loutro, Kreta, Grecja

Loutro, Kreta, Grecja

Co zabrać do Wąwozu Samaria?

Dobre buty! Ale serio DOBRE buty. Ja za dobre uznałam sandały, które owszem sprawdzały się wielokrotnie wcześniej podczas dłuższych i dalszych wycieczek, jednak w czasie marszu po wąwozie przeklinałam je wielokrotnie. Podeszwy były zbyt śliskie i cienkie, przez co chodzenie po raz wyślizganych, a innym razem ostrych kamieniach dawało mi się we znaki już na początku wyprawy. Nie bez powodu, nawet tuż przed samym wejściem do wąwozu oraz w kilku miejscach tuż przed nim są stoiska ze sportowymi butami. To zdecydowanie najlepszy wybór na tę wycieczkę. Porządne, sportowe buty z dobrą podeszwą (raczej nie trampki czy tenisówki). Japonki, casualowe sandały, o obcasach nie wspominając – to wszystko zostawcie w hotelu. Serio, podziękujecie mi za tę radę.

Wąwóz Samaria - czy warto?

Wodę i prowiant. Po drodze wprawdzie jest możliwość zaczerpnięcia wody w studzienkach, rozmieszczonych co około 45 minut marszu, jednak nie ma możliwości kupienia czegokolwiek. Pierwszy sklep znajduje się już za bramą wąwozu. Co oznacza, że przez kilka godzin wędrówki, nierzadko w ogromnym upale, o czym nieco niżej, jesteśmy zdani tylko na to, co zabraliśmy ze sobą w plecaku. Odpowiedni zapas wody i jedzenia to ekwipunek obowiązkowy.

Nakrycie głowy i krem do opalania. Przed sporą część trasy maszerujemy po trenie nieosłoniętym w żaden sposób od słońca. Zwykle wycieczki obywają się w godzinach największego nasłonecznienia, a w sezonie temperatury na Krecie sięgają… stopni. Dlatego bez nakrycia głowy do wąwozu Samaria lepiej się nie wybierać. Podobnie ma się sprawa z kremem z filtrem. Jeśli o nim zapomnimy, po powrocie może się okazać, że opaliliśmy się mocniej niż podczas całodziennego wylegiwania się na plaży.

Jeśli po wędrówce planujecie kąpiel w morzu, weźcie ze sobą kostiumy kąpielowe i ręczniki. Serdecznie polecam tę opcję! Wskoczyć do morza po całym dniu maszerowania po wąwozie, to uczucie, dla którego warto zapakować do plecaka odrobinę więcej na tę wycieczkę.

Wąwóz Samaria na Krecie

Wąwóz Samaria – wskazówki praktyczne:

Najważniejsze porady, przed wyjazdem do wąwozu, podane w pigułce:

1) Przygotuj się na 5-6 godzin marszu – fizycznie i mentalnie. Lepiej odpuścić imprezę dzień przed wyprawą. ;)
2) Zabierz wygodne obuwie – buty przeznaczone do wędrówki górskiej lub chociaż buty sportowe z dobrą podeszwą.
3) Nakrycie głowy + krem do opalania to obowiązkowy ekwipunek.
4) Weź prowiant (po drodze niczego nie kupisz) oraz jedną butelkę z wodą – na trasie będziesz mógł/mogła ją regularnie uzupełniać.
5) Jeśli po wyjściu z wąwozu planujesz kąpiel w morzu, weź kostium kąpielowy i ręcznik.
6) Koniecznie zabierz sprzęt do fotografowania – widoki zapierają dech w piersiach, warto je uwiecznić.
7) Bilety w Wąwozie Samaria sprawdzane są dwukrotnie – przy wejściu i przy wyjściu. To niezwykle ważne, by ich nie zgubić lub nie wyrzucić na trasie. Kontrola biletów przy wyjściu przeprowadzana jest w celu sprawdzenia, czy nikt z turystów nie pozostał na szlaku. Nocowanie na terenie Wąwozu jest zabronione.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest


Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie