Wojownik I (Virabhadrasana I)

Prawdziwy wojownik ma w sobie nieugiętą siłę. Nie chodzi tu jednak jedynie o siłę do walki, ale przede wszystkim o siłę spokoju wewnętrznego.

Pozycja wojownika w jodze ma swoje trzy wersje. Pierwszy z nich jest niemal flagowy, ikoniczny. Nawet osoby, niemające nic wspólnego z jogą potrafią rozpoznać tę charakterystyczną postawę jako jedną z pozycji jogi. Wszystkie pozycje wojownika to pozycje stojące, w których kluczowa jest stabilność, równowaga i potęgo spokoju wewnętrznego. Jeśli chodzi o aspekt fizyczny, są to pozycje wzmacniające i kształtujące nogi, łagodnie rozciągające, a przede wszystkim doskonalące umiejętność głębokiego, pełnego oddychania. Zatem stań do walki i uzyskaj mentalne zwycięstwo.

Zobacz także: Wojownik II (Virabhadrasana II)

Stopień trudności: łatwa, odpowiednia dla początkujących

Korzyści: wzmacnia i kształtuje całe ciało, ale przede wszystkim nogi i biodra, przynosi ulgę zesztywniałej szyi, poprawia równowagę, tonizuje narządy wewnętrzne, rozciąga i otwiera klatkę piersiową, umożliwia głębokie oddychanie, wspomaga koncentrację i poczucie stabilności

Ostrożnie praktykuj tę pozycję, jeśli cierpisz na choroby serca, nadciśnienie, masz problemy z szyją lub ramionami.

Wojownik I - Virabhadrasana I

Wskazówka: Pamiętaj, aby nie krzyżować pięt. Ustaw je w jednej linii lub w delikatnym rozchyleniu. Przy podnoszeniu rąk, automatycznie barki mogą unosić się do uszu. Zadbaj, aby je opuścić i rozluźnić.

Jak wejść w pozycję?

Stań prosto na początku maty w pozycji góry (Tadasana). Następnie na wydechu przejdź do szerokiego rozkroku. Ramiona wyciągnij do boku. Stopę, która jest z tyłu delikatnie skręć do środka, przy jednoczesnym skręcie ciała. Ustaw miednicę dokładnie na wprost. Zadbaj, by ugięte kolano również było ustawione dokładnie na wprost, tym samym unikniesz jego przeciążenia. Docelowo udo i łydka powinny tworzyć kąt prosty. Następnie unieś obie ręce nad głowę i złącz dłonie, jak do modlitwy (w geście Namaste). Oddal barki od uszu. Jeśli masz problem ze złączeniem dłoni nad głową, pozostaw je rozłączone. Wyciągaj się w górę, jednocześnie zachowując poczucie, że twoje stopy są stabilnie „wbite” w podłoże. Dociskaj tylną stopę do maty. Swobodnie oddychaj, unosząc klatkę piersiową. Pozostań na kilka-kilkanaście oddechów, a następnie przekręć się na drugą stronę i powtórz to samo.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Jeśli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
   •   polub profil fit-joga na Facebooku
   •   podejrzyj na Instagramie